^ Back to Top

Aktualności

Projekt „Razem przeciw przemocy” to wspólna inicjatywa edukacyjna Komendy Powiatowej Policji w Słupcy i naszej szkoły, przy współudziale Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Słupcy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Słupcy i Prokuratury Rejonowej w Słupcy.

Tegoroczna - VIII edycja - została objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Słupeckiego.

Uczniowie klas drugich Technikum i Branżowej Szkoły biorą udział w spotkaniach edukacyjno-profilaktycznych, podczas których poszerzają wiedzę na temat zjawiska przemocy, jej różnych form i konsekwencji.

W prelekcjach z asp. sztab. Marcinem Dębowskim omówione zostały m.in. przepisy polskiego prawa i odpowiedzialność karna za stosowanie przemocy domowej oraz procedura Niebieskiej Karty.

Ważnym elementem spotkań była również dyskusja na temat sposobów radzenia sobie
z przemocą oraz instytucji, do których można się zwrócić o pomoc.

 

Kierownik Anna Kubicka zapoznała młodzież z zadaniami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupcy i zasadami funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego oraz współpracy instytucjonalnej w ramach lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej.

 

Tematyka spotkań z Panią Marzenną Lubańską - Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Słupcy - obejmowała omówienie zadań kuratorów sądowych w kontekście rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy domowej, zakresu odpowiedzialności za popełnione czyny w odniesieniu do stosowania zachowań przemocowych, stosowanych wobec nieletnich środków wychowawczych oraz zasad karania młodocianych i pełnoletnich sprawców przestępstw.


 

Wiedzę na temat kompetencji prokuratury w odniesieniu do przeciwdziałania przemocy domowej i skutków popełnianych przestępstw omawiał przedstawiciel Prokuratury Rejonowej w Słupcy – Pan Marek Kosmalski. W trakcie spotkania uczniowie zadawali wiele pytań, na które prokurator odpowiadał, wyjaśniając wątpliwości i podając przykłady z życia codziennego.

Projekt „Razem przeciw przemocy” jest wartościowym doświadczeniem edukacyjnym, które pomaga zrozumieć powagę problemu przemocy oraz uczy, jak skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia. Poprzez udział w spotkaniach młodzież zyskuje również świadomość poczucia bezpieczeństwa i wsparcia ze strony lokalnych służb.