^ Back to Top

Aktualności

18 września br. uczniowie naszej szkoły oraz grupy uczniów wraz z nauczycielami ze szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Słupecki uczestniczyli w pasjonującej lekcji historii.

 

Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Starosta Słupecki Jacek Barkowiak, Sekretarz Powiatu Mariola Landowska, Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Słupcy Justyna Lisowska.

 

O niezwykłej wyprawie samochodowej dookoła świata pierwszego Polaka, harcerza Jerzego Jelińskiego, której powtórzenie w dzisiejszych czasach byłoby wielkim przedsięwzięciem, opowiadali: Pan Dariusz Grochal – współautor książki „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928” oraz wnukowie pioniera największego osiągnięcia podróżniczego przedwojennej Polski, Panowie: Marek Szukalski i Paweł Uzarowicz.

 

Tematyka prelekcji skupiona była wokół szczegółów podróży Jerzego Jelińskiego, której trasa wiodła przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię i ponownie Afrykę i Europę. Uzupełnienie stanowiła prezentacja unikalnych ilustracji oraz udostępnionych przez rodzinę podróżnika zdjęć i wycinków prasowych.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać szczegóły tej niezwykłej podróży, ale też zobaczyć historyczny samochód, który został przywieziony przez wnuków Jerzego Jelińskiego.

 

Za ciekawą prelekcję podziękowania złożyli:
Dyrektor Stanisław Kłaniecki i Starosta Słupecki Jacek Bartkowiak
oraz w imieniu społeczności uczniowskiej Dawid Król z klasy 3Ta
.

 

Autor książki o podróży Jerzego Jelińskiego przekazał do biblioteki dwa egzemplarze pasjonującego reportażu historycznego ze specjalną dedykacją dla szkolnej społeczności.